Pravidla v mateřské škole

Pravidla a dohody tu nejsou proto, aby nám brala svobodu – ale aby vymezovala co můžeme, kam můžeme a co je nepřijatelné a může druhého omezit a ohrozit. Pravidla nám usnadňují naše soužití a pomáhají udržovat pohodu, duševní rovnováhu a uchovat naše zdraví nepoškozené a v bezpečném prostředí. Umožňují dětem bezpečnou orientaci ve společnosti a společenských vztazích mimo rodinu, jsou velmi účinnou prevencí sociálně patologických jevů, zejména nekázně, násilí a šikany. V průběhu všech činností a při všech příležitostech je potřeba pravidla připomínat, vždy je zcela jednoznačně konkretizovat a vysvětlit dětem na aktuální situaci. A také důsledně vyžadovat dodržování – pravidla platí pro všechny bez výjimky.

Jedná se o pravidla týkající se soužití v konkrétním společenství dětí, pedagogů a ostatních zaměstnanců školy, a o pravidla provozu a chodu školy.

V případě dětí předškolního věku je v podstatě vhodnější mluvit o preventivním působení v mateřských školách. Základem prevence je vytvoření sociálních kompetencí dítěte, kdy si dítě prostřednictvím prožitkového učení osvojí schopnost rozhodovat se, volit z více alternativ, nést za svou volbu odpovědnost a poznávat její důsledky. Schopnost rozhodovat se je chápána jako předpoklad odpovědného jednání.

Provozní pravidla

jsou na většině škol dána školním řádem, týkají se provozu škol a nepostihují pravidla soužití, klima a etiku školy.

Pravidla soužití

bývají většinou “nepsaná”. Jedná se o pravidla vzájemného respektu, úcty, důvěry, empatie a dalších životních kvalit a dovedností, často vycházející ze společenských pravidel.

Při vytváření pravidel soužití se snažíme dodržovat několik zásad :

spoluúčast dětí – spoluúčast na vytváření a upevňování pravidel je základem toho, aby děti pravidla přijaly a řídily se jimi

• integrace pravidel do denního života školy – nestačí jednorázové seznámení s pravidly na počátku roku - je třeba, aby děti prožívaly to, že dodržování pravidel se vyplatí po celý školní rok a při každé konkrétní příležitosti.

srozumitelnost a splnitelnost – srozumitelnost je dána formulací pravidel s přihlédnutím k tomu, co si děti pod jednotlivými pojmy představují, jaké je jejich chápání ; splnitelnost je dána repertoárem žádoucího chování a možností v určité míře pravidla kontrolovat a po dohodě upravovat

pozitivní formulace pravidel – pravidla jsou formulována v pozitivní formě; formy zákazu a příkazu inspirují k porušování a revoltě, formulace jsou obrazem žádoucího chování

přiměřenost počtu – přemíra pravidel vede často k  jejich ignoraci; tvorba a upevňování pravidel je procesem; lépe začít od menšího počtu s obecnější, širší formulací a postupně vyvozovat další pravidla

pravidla se týkají všech lidí ve škole – děti jsou velmi vnímavé a citlivé na dvojí výklad pravidel a jejich porušování dospělými.

Spolupráce na tvorbě pravidel přináší pro každého zúčastněného člena společenství pocit důležitosti, zodpovědnosti , zadostiučinění a možnost aktivně ovlivňovat své bezpečí. Zodpovědnosti za vlastní chování se nedá u dětí ve školním prostředí dosáhnout bez spoluúčasti dětí na rozhodování.

Velmi efektivní pro komunikaci s dětmi je komunitní bublina - stěžejní metoda budování bezpečí, důvěry, soudržnosti a osobnostního rozvoje dětí ve třídě. Atmosféra mezi dětmi je otevřená, s prvky důvěry a ochoty si porozumět. Děti se učí pomáhat si , radit, tolerovat se a respektovat se ve svých názorech a projevech, vnímat odlišné názory a zkušenosti a hledat v nich společné prvky s vlastními názory.

Takto jsme si postupem času pravidla vytvořili v naší mateřské škole:

Jsem človíček a nejsem prasátko:

- všechny věci mají své místo a tam je uklidím

- splachuji, umývám si ruce a čistím si zuby

- nenechám po své práci nepořádek

- starám se, aby byl můj stůl čistý po každém jídle

Když mluvíš, nebudu tě rušit

- máš právo říci svůj názor

- máš právo dokončit svoji myšlenku

- svoje rozhodnutí a potřebu oznamujeme zřetelně

Je to tvoje a já to respektuji

- tvoje věci si neberu bez tvého vědomí

- tvoji stavbu nemohu zrušit bez dohody s tebou

- můžeš odmítnout moji nabídku

Nechci ti ublížit

- chovám se tak, abych nikomu nezpůsobil bolest

- chovám se tak, abych nikomu nepřekážel

- hluk nám škodí, jsem tichý

Jsem váš kamarád

- dohodneme se bez hádání

- mohu požádat o pomoc, umím poděkovat

- všechno si půjčujeme

- neničím společné hračky

- chci být s vámi a chovám se přátelsky a slušně

- požadovanou pomoc rád poskytnu

Naše pravidla učí děti žít a pracovat v sociální skupině, směřují k prioritnímu cíli začleňování dětí do předškolního vzdělávání a ten velmi výstižně zní v citátu Jana Wericha:

“Přátelství je součástí lidského štěstí”

A všichni si přejeme, aby naše děti odcházely šťastné, spokojené a sebejisté….

nebo Vy si to snad nepřejete?

Lok