Navigace
Obsah
PLAVÁNÍČKO NA BAZÉNĚ "AQUAcentrum" V ŠUMPERKU
Jako každý školní rok, tak i letos patří závěr školního roku vodním hrám s instruktory plavecké školy a pobytu našich dětí ve vodním živlu. Někteří se už nemohli dočkat, jiní to zkouší poprve a každý to zvládá jinak - ale hlavně se všichni snaží, aby na poslední hodině mohli ukázat, jak jsou zdatní a stateční. V průběhu 6-ti lekcí se děti postupně učí základní dovednosti potřebné k bezpečnému pobytu ve vodě.
Statistiky prokazují, že valná většina plavců se utopí proto, že jsou zaskočeni a málo připraveni na záludnosti ve vodě. Proto se po každém ranním uvítacím nástupu děti dozví v hezké pohádce, co se naučí a pak jdou do vody se připravovat - opláchnout postupně celé tělo i s obličejem a pak hup do bazénu.
I ti nejméně stateční si zvykají a už se nebojí: pochopili, že voda může být jejich příjemný kamarád a že si s ní mohou užít spoustu legrace.
V první lekci se děti seznámily s lektorkami, prostředím bazénu a jeho okolím i kreslenými hrdiny pohádek, které děti budou provázet lekcemi plavání. První lekci byly děti v malém dětském bazénu, aby se přivítaly s vodou, vyzkoušely si jak je voda příjemná a že když se nebudou obávat, vše jim půjde líp. Vyzkoušely si cákání a kopání ve vodě, lehnout si na vodu na záda, zda je voda společně s rukávky a páskem unese, a zadařilo se :-) Ve druhé lekci přidali cákání na tváře, ponoření brady a úst do vody. I přestože si několik dítek nabralo vodu a ochutnalo ji, nevadilo to a mohlo se cáket dál. Ve třetí lekci už děti zvládly ponořit celou hlavu do vody a ve čtvrté si troufli na nácvik splývání - samozřejmě vše za bedlivé pozornosti instruktorky a podpory svých učitelek. V páté lekci si formou her zopakovaly, co už všechno zvládají a na poslední 6.lekci se děti ukázaly před svými rodiči, co všechno už dovedou a jak jsou šikovní.
Někteří zdatnější plaváčci už ovládají prostor velkého bazénu a tam také úspěšně zdokonalují své dovednosti - po čtyřech lekcích zcela samostatně splývají na zádech a trénují plavecké pohyby dolních končetin.
Hlavní náplní plavecké školy je zabezpečení výuky základních, středních a mateřských škol.
Předplavecká výuka dětí je zaměřena především na volný přirozený pohyb dětí ve vodě. Vzhledem k tomu, že děti v tomto věku nemají abstraktní myšlení, myslí a pohybově reagují konkrétně na určitou situaci kolem sebe, je nejdůležitější metodou této etapy hra a motivace veškeré pohybové činnosti.Dále se děti učí orientaci a potápění ve vodě, skákat do vody, vydechovat do vody, splývat v obou polohách s pomůckami i bez nich a základní pohyby rukou i nohou.
Hlavním cílem výuky je dokonalé seznámení s vodním prostředím, dosáhnout naprosté volnosti a hlavně radosti z pohybu ve vodě. Lok